Zdjęcie RTG pantomograficzne zębów umożliwia ocenę całego stanu uzębienia łącznie ze stawami skroniowo-żuchwowymi oraz zatokami szczękowymi. Badanie to jest niezbędne do oceny stanu zębów pacjenta oraz do zaplanowania leczenia. Dzięki uwidocznieniu wszystkich zębów wraz z strukturami sąsiadującymi jest niezwykle cennym badaniem przesiewowym umożliwiającym wczesne wykrycie zmian patologicznych w kościach szczęki i żuchwy, a także w stawach skroniowo-żuchwowych oraz w zatokach szczękowych.są wykorzystywane w stomatologii zachowawczej, chirurgii, protetyce, ortodoncji oraz w leczeniu chorób przyzębia.

Zdjęcia przedstawiają pojedyncze struktury anatomiczne np. zęby, stawy skroniowo-żuchwowe, kości szczęk i żuchwy. Umożliwiają obserwację stopnia mineralizacji i kierunek wyrzynania się zębów, nieprawidłowości w budowie korzeni, umiejscowienie zębów zatrzymanych oraz położenie korzeni zębów względem zatok szczękowych. Pozwalają również na dokładną ocenę stanu przyzębia.

Wykonanie zdjęcia pantomograficznego jest dla pacjenta nieuciążliwym, bezbolesnym i bezpiecznym badaniem.

Zdjęcie cefalometryczne stosowane jest w badaniach czaszki i kości twarzy, mających na celu wykrycie urazów, chorób i nieprawidłowości rozwojowych. Zdjęcie cefalometryczne uwidacznia tkanki miękkie twarzy, zatoki przynosowe i podniebienie twarde. W ortodoncji wykorzystywane jest do oceny wzrostu twarzy. Zdjęcia cefalometryczne są również stosowane w chirurgii i protetyce w celu udokumentowania stanu przed i po leczeniu oraz w ortodoncji.

Wykonanie zdjęcia cefalometrycznego jest dla pacjenta nieuciążliwym, bezbolesnym i bezpiecznym badaniem.

Punktowe zdjęcie RTG to najczęściej wykonywane zdjęcie radiologiczne. Jest niezbędne podczas leczenia kanałowego, ponieważ umożliwia ocenę stanu tkanek okołowierzchołkowych, ustalenie długości kanałów oraz ich dokładną lokalizację. Uwidacznia również stan po ostatecznym wypełnieniu kanałów korzeniowych. Zdjęcia te pomagają zlokalizować złamania w obrębie korony oraz korzenia zęba u osób po urazach twarzy. Zdjęcia punktowe wykonujemy techniką dwusiecznej kąta (pacjent przytrzymuje błonę palcem wskazującym) oraz technika równoległą (przy pomocy specjalnych trzymadełek na błonę).

Zdjęcia zgryzowe wykonuje się celem wykrycia niewidocznej gołym okiem próchnicy na powierzchniach stycznych zębów, a także w celu zlokalizowania zębów zatrzymanych, oraz do wykrycia ciał obcych i torbieli.

601 86 26 19